Kontakta oss

Adress
Pingst Västerås
Pingstförsamlingen
Oxbackens Centrum
Almelundsg 2
724 60 Västerås

Växel: 021-171900
Pingst SOS: 021-171912

E-post: kontakt@vasteras.pingst.se
Plusgiro: 448889-6
Swish: 1233045234

Pingstkyrkan Västerås

Medarbetare

Daniel Alm

Daniel Alm

Pastor och föreståndare

Presentation av Daniel Alm på Wikipedia

Daniel Alms hemsida

Daniel Alm är föreståndare för Pingst – fria församlingar i samverkan. Kontakt via föreståndarassistent Sandra Lagestrå, 08-619 25 53 eller mail.

Albin Karlsson

Albin Karlsson

Pastor med ansvar för ungdom

Mobil: 073-503 58 00
Email: albin.karlsson@vasteras.pingst.se

Jacob Stenlund

Jacob Stenlund

Ekonomi

Tel: 021-17 19 06
Email: jacob.stenlund@vasteras.pingst.se

Lukas Gniste

Lukas Gniste

Pastor med ansvar för omsorg och relationer.

Tel: 021-17 19 07
Email: lukas.gniste@vasteras.pingst.se

Gabriella Grönberg

Gabriella Grönberg

Pastor med ansvar för unga vuxna, gudstjänst, media

Tel: 021-17 19 05
Email: gabriella.gronberg@vasteras.pingst.se

Annika Bjurhager

Annika Bjurhager

Ekonomi

Tel: 021-17 19 06
Email: annika.bjurhager@vasteras.pingst.se

Tommy Log

Tommy Log

Pastor med ansvar för barn och familj

Tel: 021-17 19 03
Mobil: 0706-074593
Email: tommy.log@vasteras.pingst.se

Miriam Ruth

Miriam Ruth

Öppna Förskolan Pinglan

Tel: 021-17 19 08
Email: miriam.ruth@vasteras.pingst.se

Församlingsledningen

Församlingsledningen (vilken också är församlingens styrelse) består av: Dan Nilvanius, ordförande, Wivecka Ljungh, vice ordförande, Daniel Alm, vice ordförande, Anna-Lena Bergroth, Magdalena Forsberg, Johan Lindberg och Ida Salomonsson, ledamöter. I församlingsledningen ingår också övriga pastorer, dock utan att vara formella styrelsemedlemmar.

Du kan kontakta församlingsledningen genom att maila: forsamlingsledning@vasteras.pingst.se