Kontakta oss

Adress
Pingst Västerås
Pingstförsamlingen
Oxbackens Centrum
Almelundsg 2
724 60 Västerås

Växel: 021-171900
Pingst SOS: 021-171912

E-post: kontakt@vasteras.pingst.se
Plusgiro: 448889-6
Swish: 1233045234

Pingstkyrkan Västerås

Medarbetare

Daniel Alm

Daniel Alm

Pastor och föreståndare

Presentation av Daniel Alm på Wikipedia

Daniel Alms blogg

Daniel Alm är föreståndare för Pingst – fria församlingar i samverkan. Kontakt via föreståndarassistent Sandra Lagestrå, 08-619 25 53 eller mail.

Gabriella Grönberg

Gabriella Grönberg

Medarbetare ungdom, gudstjänst, administration

Tel: 021-17 19 05

gabriella.gronberg@vasteras.pingst.se

Hans-Göran Patring

Hans-Göran Patring

Expeditionsföreståndare

Email: hg.bea@vasteras.pingst.se

Annika Bjurhager

Annika Bjurhager

Ekonomi

Tel: 021-17 19 06

annika.bjurhager@vasteras.pingst.se

Lukas Gniste

Lukas Gniste

Pastor med ansvar för omsorg och relationer.

Tel: 021-17 19 07
Mobil: 076-1675869
Email: lukas.gniste@vasteras.pingst.se

Miriam Ruth

Miriam Ruth

Öppna Förskolan Pinglan

Tel: 021-17 19 08

miriam.ruth@vasteras.pingst.se

Beatriz Patring

Beatriz Patring

Expedition

hg.bea@vasteras.pingst.se

Jacob Stenlund

Jacob Stenlund

Ekonomi

Tel: 021-17 19 06

jacob.stenlund@vasteras.pingst.se

Tommy Log

Tommy Log

Pastor med ansvar för barn och familj

Tel: 021-17 19 03
Mobil: 0706-074593
Email: tommy.log@vasteras.pingst.se

Hanke Joneklav

Hanke Joneklav

Sjukhuspastor

Församlingsledningen

Församlingsledningen (vilken också är församlingens styrelse) består av: Dan Nilvanius, ordförande, Wivecka Ljungh, vice ordförande, Daniel Alm, vice ordförande, Anna-Lena Bergroth, Magdalena Forsberg, Rolf Johansson, Johan Lindberg och Ida Salomonsson, ledamöter. I församlingsledningen ingår också övriga pastorer, dock utan att vara formella styrelsemedlemmar.

Du kan kontakta församlingsledningen genom att maila: forsamlingsledning@vasteras.pingst.se